Nie sposób wyobrazić sobie domu prywatnego bez ogromnego tarasu. Na którym tak przyjemnie jest spędzać wolne wieczory i przyjmować gości w cieplejszych miesiącach. Jest to szczególne miejsce w domu, które zostało zaprojektowane tak, aby można było w nim odpocząć. Łącząc komfortowe otoczenie z krajobrazem przyrody.

Czasy, kiedy domki letniskowe były uważane za miejsce przechowywania niepotrzebnych rzeczy i starych mebli, dawno minęły. Dziś ludzie żyjący w hałaśliwych miastach starają się wygospodarować miejsce w domu na wsi. Aby odpocząć i zrelaksować się z przyjaciółmi na łonie natury.

Dlatego właśnie drewniane tarasy są dziś tak popularne. A jakżeby inaczej, ponieważ drewno jest przyjaznym dla środowiska materiałem budowlanym, który dodatkowo charakteryzuje się doskonałym wyglądem.

Wnętrze i typ tarasu drewnianego

Wnętrze tarasu może być wykonane w dowolnym stylu, ale lepiej, jeśli taras będzie harmonijną kontynuacją wnętrza domu, a jednocześnie będzie połączony z projektem krajobrazu na posesji. Projekt zależy również od rodzaju tarasu, który może być zadaszony lub odkryty.

W tym miejscu należy od razu zdecydować, czy taras ma być tylko miejscem letniego wypoczynku, czy też planujemy zaizolować pomieszczenie. Na przykład, wyposażając je w ogrzewanie, aby wygodnie spędzać na nim czas zimą. Taras typu otwartego będzie wykorzystywany tylko w cieplejszych miesiącach.

Należy zauważyć, że zamknięty taras ma o wiele więcej zalet. Jedną z nich jest to, że zainstalowany na nim klimatyzator pozwoli uchronić siebie i gości przed dusznością w czasie letnich upałów.

Główną zaletą zamkniętego tarasu jest to, że można go wyposażyć w pełnowartościowy pokój wypoczynkowy. Duża sofa, fotele, stoliki, kominki, zasłony lub żaluzje. Te ostatnie, aby osłonić się przed ostrym słońcem lub ciekawskimi spojrzeniami wieczorem.

Natomiast miłośnicy roślin domowych docenią możliwość zaaranżowania ogrodu zimowego na ciepłej werandzie.

Weranda jako pokój
Źródło: Pixabay

Wykańczanie podłogi i przyległej ściany

Na drewnianych tarasach często wystarczy udekorować tylko podłogę i sąsiadującą z nią ścianę. Główną konstrukcję stanowi solidna drewniana rama i ogromne okna od sufitu do podłogi. Co w rzeczywistości nadaje werandzie jej własny charakter, odróżniający ją od innych pomieszczeń w domu.

Do pokrycia podłogi na tarasie należy użyć materiałów o wysokiej wytrzymałości, przeznaczonych do użytku zewnętrznego. Na letni taras można wybrać drewno tekowe i cedrowe, sztuczny kamień, mozaikę lub płytki, ale na taras izolowany odpowiednie będzie linoleum, laminat i inne materiały używane w domu.

Główną zasadą, którą należy się kierować przy wyborze podłogi na werandzie, jest wysoka trwałość. Podłoga na werandzie będzie narażona nie tylko na obciążenia mechaniczne, ale także na różne warunki pogodowe, w tym wysoką wilgotność powietrza, bezpośrednie działanie promieni słonecznych i mrozu.

Nie należy zapominać, że styl wnętrza jest głównym czynnikiem decydującym o wyborze rodzaju wykończenia. Mozaiki i sztuczny kamień uzupełniają styl śródziemnomorski i prowansalski, płytki chodnikowe doskonale pasują do stylu nowoczesnego, ale w stylu wiejskim lepiej wybrać deski.

Należy również dopasować wykończenie podłogi do ściany tarasowej domu. Ścianę można również pokryć sztucznym kamieniem lub panelami drewnianymi.

Taras drewniany a sufit

Sufit w drewnianej werandzie nie wymaga żadnych ekstrawagancji, wręcz przeciwnie. Belki wystające do wnętrza będą oryginalną ozdobą tarasu. Jeśli podłoga jest wykonana ze sztucznego kamienia, krawężniki na obwodzie tarasu będą odpowiednie i będą stanowiły doskonałą podstawę dla wysokich okien.

Wysoki sufit, który nawiązuje do wewnętrznego łuku dachu, sprawi, że pomieszczenie będzie wyglądało na bardziej przestronne. Podczas gdy płaski, równy sufit zajmie większość przestrzeni.

Jedną z głównych zalet materiałów naturalnych jest to, że można je łatwo łączyć ze sobą. Na przykład kominek wyłożony kamieniem będzie wyglądał bardzo organicznie w drewnianej werandzie. Oprócz kolorowego efektu, jaki wprowadzi do wnętrza, w zimnych porach roku z łatwością ogrzeje taras i pozwoli cieszyć się trzaskiem palącego się drewna i hipnotyzującymi płomieniami.

Do ogrzewania prywatnego tarasu często używa się pieca, i ustawia się je w widocznym miejscu i już na podstawie jej lokalizacji grają resztę przestrzeni środowiska.

Mówiąc o wystroju tarasu, należy wspomnieć o roślinach doniczkowych, ponieważ potrafią one ożywić każde wnętrze. A ponieważ na patio zawsze jest dużo światła, jest ono idealne dla roślin domowych.

Drewniany taras
Źródło: Pixabay

Meble na taras

Wystrój wnętrza w dużej mierze zależy od mebli, które zostaną ustawione na tarasie, i oczywiście od jego powierzchni. W rzeczywistości taras jest drugim salonem, w którym musi znajdować się mała sofa, kilka krzeseł lub foteli oraz stół.
Jeśli pozwala na to powierzchnia, na tarasie można urządzić nie tylko miejsce do spotkań, ale także zaaranżować prawdziwy kominek lub postawić duży stół jadalny.

Na taras najczęściej wybierane są meble wiklinowe lub drewniane z miękkimi materacami i poduszkami. Jednak jeśli miejsce jest izolowane, można również wykorzystać większe sofy domowe.