Gwiazda betlejemska stała się symbolem Bożonarodzeniowym. Wielu ludzi traktuje tę roślinę jako roślinę jednoroczną, która stanowi dekorację, ubarwia i dodaje świątecznego klimatu. Poinsecję, bo tak nazywana jest gwiazda betlejemska, ludzie często wyrzucają tuż zaraz po świętach. Ten kwiat wcale nie musi lądować w śmietniku zaraz przed końcem grudnia. Warto wiedzieć, w jaki sposób pielęgnować tę roślinę, by była ozdobą przez wiele długich lat. Dowiedz się, jak przechować gwiazdę betlejemską na drugi rok?

Gwiazda betlejemska, czyli kwiat świąt bożego narodzenia – podstawowe informacje

Poinsecja jest rośliną pochodząca z Meksyku i Ameryki Środkowej.  W środowisku naturalnym potrafi urosnąć nawet do pięciu metrów wysokości. Gwiazda betlejemska jest rośliną łatwą do utrzymania przez okres kilku miesięcy. Jednak przechowywanie jej na następny sezon jest nieco trudniejsze. Jej pędy rozgałęzienia są wypełnione lateksem, który może działać uczulająco i podrażniać skórę.

To roślina, która naturalnie zakwita w okresie zimowym na przełomie listopada i stycznia. W Polsce należy przed okresem Bożonarodzeniowym – czyli październiku, roślinę przechowywać w zacienionym miejscu przez co najmniej 12 godzin. Poinsecja naturalnie powinna być na zewnątrz w półcieniu. Jednak jeśli zimy są mroźne, powinna być przechowywana pomieszczeniach jasnych i pozbawionych przeciągów. Najlepsza temperatura dla tej rośliny będzie między 18 a 25 stopni Celsjusza. Bezpośredni kontakt z zimnem jest dla niej szkodliwy.

Pielęgnacja gwiazdy betlejemskiej. Jak przechować gwiazdę betlejemską na drugi rok?

Pielęgnacja poinsecji jest bardzo prosta, gdyż roślinę wystarczy podlewać regularnie. Starając się o to, by nie przelać. Przelewanie skutkuje tym, że roślina szybciej gnije i zrzuca liście. Gwiazda betlejemska lubi wilgotne środowisko, dlatego należy postawić ją na wilgotnym (nie mokrym) podłożu. Można też od czasu do czasu skrapiać liście przy użyciu wody. Średnio co dwa tygodnie trzeba nawozić roślinę mineralnym nawozem o bardzo znikomej ilości azotu lub nawozem naturalnym.

Pielęgnacja poinsecji po świętach

Liście po kilku tygodniach zaczynają zielenieć, opadać i usychać, co jest naturalnym stanem rzeczy. Poinsecje przesadza się do większej doniczki. Z kolei pędy rośliny przycina się do wysokości około piętnastu centymetrów, co pozwoli na rozkwit. Przycinanie rośliny wcale nie jest warunkiem koniecznym, gdyż pędy potrafią same się rozrosnąć. Roślinę w stanie spoczynku przenosi się w ciemne, chłodniejsze miejsce.

W rozpoczynającym się okresie letnim roślinę wystawia się na zewnątrz. Dbając o to, by nie miała zbyt dużej styczności ze słońcem. Znaczne nasłonecznienie może przypalić liście. Pamiętać trzeba o odpowiednim nawożeniu rośliny. W odpowiednich warunkach przechowywania roślina jest w stanie zakwitnąć do świąt Bożego Narodzenia.

Przechowywanie i dbanie o poinsecje w domu

Czerwona poinsecja i jej pielęgnacja
Źródło: Pixabay.com

Odpowiednie dbanie jest podstawą tego, by z gwiazdą betlejemską nie było żadnych problemów. Najważniejsze jest to, by roślinę od czasu do czasu podlewać. Warto pamiętać o tym, że zbytnie przelewanie, jak i susza jest dla niej niekorzystne. Aby uniknąć problemów z tą rośliną, należy przed podlaniem sprawdzać wilgotność gleby na przykład za pomocą patyczka. Zbyt duża ilość wody sprawia, że korzenie rośliny zaczynają gnić.

Do przesadzania rośliny wystarczy uniwersalna ziemia z dodatkiem torfu, który pozwala utrzymać wilgotność gleby i wpływa dobrze na rozwój rośliny.

Należy też dbać o to, by roślina nie miała kontaktu z chłodnym powietrzem i nie narażać na przeciągi w pomieszczeniach. Najlepsza temperatura wody do podlewania to taka, która ma temperaturę pokojową. 

Nadmierne podlewanie rośliny skutkuje więdnięciem i gniciem liści, co sprzyja rozwijaniom się grzybów. Stąd tak bardzo ważne jest pilnowanie i kontrolowanie wilgotności ziemi. Należy też dbać o to, by roślina nie miała kontaktu z chłodnym powietrzem i przeciągami w pomieszczeniach. Najlepsza temperatura wody do podlewania to taka, która ma temperaturę pokojową.

Aby cieszyć się gwiazdą betlejemską na następny rok, należy zapewnić jej odpowiednie warunki. Przestrzeganie zasad pozwala zakwitnąć tej roślinie do Świąt Bożego Narodzenia. Przechowywanie przez pewien czas w chłodniejszych i zaciemnionych miejscach, dają jej szansę na drugie życie. Przycinanie pędów, regularnie i nieprzesadne podlewanie pozwolą, by uprawa w domowych warunkach była prosta i możliwa.

Czy gwiazda betlejemska jest szkodliwa?

Niestety, poinsecja jest rośliną toksyczną bez względu na rodzaj i kraj pochodzenia. To roślina, która wytwarza sok mleczny zawierający kwas euforbonowy i związki cyjanogenne, które znajdują się w liściach i łodydze. Toksyczny sok w kontakcie ze skórą może powodować owrzodzenie, pęcherze czy zapalenie skóry. Niewielkie połknięte ilości soku mogą powodować nudności, wymioty i biegunkę.

Poinsecja zawiera również naturalny lateks, dlatego osoby uczulone na niego mogą doświadczyć nieprzyjemnych dolegliwości alergicznych. Osoby zmagające się z astmą powinny unikać kontaktu z tą rośliną, gdyż wzmacnia atak astmy oskrzelowej. Oprócz trujących właściwości, roślina ta posiada też właściwości lecznicze. Jest wykorzystywana do produkcji preparatów leczenia chorób skóry. Także jest składnikiem preparatów przeciwbiegunkowych i przeciwtrądzikowych. Sprawdza się w przypadku problemów z kurzajkami, odciskami czy wysypkami.