Kalina bodnantska to jedna z roślin, która w Polsce nadal ma niewielu sprzymierzeńców, a szkoda. Zasadzenie jej w ogrodzie praktycznie zawsze skutkuje niepowtarzalnym klimatem. A wszystko za sprawą tego, że jest to kalina kwitnąca zimą! Czym się wyróżnia na tle innych roślin? Jakie są jej odmiany? Jak przebiega jej pielęgnacja w ciągu całego roku? Na te pytania można znaleźć odpowiedzi poniżej!

Kalina bodnantska – krótka charakterystyka

Kalina bodnantska została wyhodowana przez Brytyjczyków i powstała na skutek połączenia dwóch gatunków kaliny wonnej (viburnum ferreri) i wielokwiatowej. Pochodzi z rodziny piżmaczkowatych. Jest to krzew, który może osiągnąć nawet 2,5 wysokości. Jednak średnio wzrasta do 1 metra.

Roślina ma strzelisty, wzniesiony pokrój, który czasami zmienia się w kulisty. Kalina bodnantska podobnie jak kalina wonna charakteryzuje się przede wszystkim tym, że jej okres kwitnienia jest bardzo wczesny. Pierwsze kwiaty można już bowiem zauważyć nawet w marcu lub kwietniu, ale niektóre z nich mogą pojawić się też w październiku. Kwiaty kaliny są niewielkie, rurkowate i biało-różowe. Z reguły skupiają się w małe kwiatostany.

Kiedy roślina zaczyna przekwitać, to dopiero pojawiają się na niej brązowe liście. Wraz ze zmianą pór roku zmienia się również ich kolor. Latem są zielone, a na jesieni silnie czerwone. Liście są jajowate i delikatnie piłkowane. Niestety w Polsce owoce kaliny bodnantskiej pojawiają się bardzo rzadko. Jednak gdy się pokażą, to są kuliste i czerwone. Najistotniejszą cechą tej rośliny jest to, że otwierają swoje kwiaty już zimą, a przy tym pięknie pachną i przypominają, że wiosna niedługo nadejdzie.

Kwiaty kaliny zimą
Źródło: Pixabay

Uprawa kaliny bodnantskiej w ogrodzie

Ta odmiana kaliny nie wymaga specjalnych warunków uprawy, więc bez większych przeszkód można ją zasadzić w przydomowym ogrodzie. Należy jednak pamiętać, że o kilku najważniejszych aspektach. Przede wszystkim kalina bodnantska najlepiej czuje się na żyznej, przewiewnej i próchnicznej glebie o nieprzesadzonym nawodnieniu. Stanowisko dla tej rośliny powinno być słoneczne lub lekko zacienione, ale ciepłe i pozbawione przeciągów.

Mimo tego, że jest to krzew kwitnący zimą, to nie bardzo lubi mróz. W związku z tym w niektórych miesiącach roku i regionach Polski może przemarzać. Za to nie straszne mu są zanieczyszczenia gleby i powietrza, dlatego bez większych przeciwwskazań można go sadzić w ogrodzie miejskim. Kalina wymaga jedynie systematycznego podlewania. Zwłaszcza latem i późną wiosną, kiedy temperatury na zewnątrz są stosunkowo wysokie, a opady deszczu niewielkie. Co jakiś czas można też wykonać cięcie prześwietlające, ale nie jest to zabieg konieczny.

Ochrona młodych krzewów zimą

W Polsce pogoda nas nie rozpieszcza i jest dosyć zmienna. Chociaż z reguły zimy nie są zbyt mroźne, to czasami temperatury spadają mocno poniżej zera. W takich warunkach dorosła kalina bodnantska może sobie poradzić, ale młode okazy już niekoniecznie. Dlatego na okres grudnia, stycznia i lutego, kiedy na dworze jest najzimniej, warto okryć najmłodsze osobniki wśród krzewów. Oczywiście zabieg ten można przeprowadzić wcześniej lub później, jeśli wymagają tego od nas warunki atmosferyczne.

Jakie jest zastosowanie rośliny?

Kalina bodnantska pięknie prezentuje się w ogrodzie zarówno wiosną, jak i jesienią. Należy pamiętać o pięknym zapachu, który pojawia się najczęściej już na początku marca. Dlatego krzew najlepiej jest sadzić w miejscach, w których bardzo często przebywają ludzie. Nie tylko więc w ogrodzie, ale też parkach, zieleni miejskiej, czy też działkach.

Dodatkowym atutem tego krzewu są liście, które zmieniają swoją barwę przez cały rok, dzięki czemu można się cieszyć całą gamą kolorów. Wiele osób boi się sadzić kalinę ze względu właśnie na szybki okres kwitnienia oraz słabej odporności na mróz. Warto jednak poznać krzewi przekonać się, że będzie wspaniale się prezentował w ogrodzie.

Kalina zimą
Źródło: Pixabay

Najpopularniejsze odmiany krzewu

W uprawie krzewu kaliny bodnanskiej wyróżnia się dwie najpopularniejsze odmiany. Należą do nich:

  • „Viburnum xbodnantense Dawn”. Charakteryzuje się silnym, wyrazistym zapachem. Jej kwiaty są jasnoróżowe, a pąki ciemne. Liście jesienią zmieniają kolor na czerwony z domieszką fioletu. Razem z kwiatami prezentują się wprost niesamowicie. Tę odmianę należy chronić przed mrozem.
  • „Viburnum xbodanntese Charles Lamont”. Osiąga do dwóch metrów wysokości. Kwiaty są różowe, a okres kwitnienia przypada na marzec-kwiecień. Natomiast liście są ciemnozielone.

Kalina bodnantska jest rośliną niezwykle piękną i dostojną. Z całą pewnością warto ją mieć w swoim ogrodzie i czuć jej zapach od stycznia do grudnia. Zresztą inne odmiany z tego gatunku krzewów też zasługują na uwagę, jak chociażby: kalina angielska, koralowa, koreańska, czy też japońska. Jednak tylko bodnantska kwitnie zimą i to sprawia, że jest znacznie ciekawsza niż pozostałe krzewy. Zresztą posadzenie go może pomóc w osłonięciu się od wścibskich sąsiadów, a jednocześnie posiadać roślinę, której inni mogą pozazdrościć.