Budowle z kamienia są bardzo efektowne i mogą przetrwać dziesiątki, a nawet setki lat. To właśnie wpływa na popularność tego materiału przy budowie ogrodzenia dla naszej działki. Trzeba jednak pamiętać, że taka budowa to kosztowna inwestycja na lata i należy dobrze ją przemyśleć.

Skąd tak wysoka cena ogrodzeń z kamienia i jak zaoszczędzić m.in budując przęsła z drewna? Czy warto wybrać słupki z kamienia polnego?

Ile kosztują słupki z kamienia polnego?

Ceny takiego ogrodzenia mogą być bardzo zmienne. Głównie dlatego, że wszystko zależy od materiału jaki wybierzemy do budowy i zmieniających się cen robocizny. Mimo wszystko mur z kamienia nigdy nie będzie tanią inwestycją. Składają się na to czynniki, takie jak potrzeba budowania podmurówki, kosztowny transport materiałów (często z daleka), oraz to, że kamień sam w sobie jest jednym z droższych materiałów.

Budując ogrodzenie możemy jednak nieco przyoszczędzić odpowiednio wybierając materiały. Najlepiej zdecydować się na takie, które same w sobie są tańsze (np. kamień polny), lub takie, które występują w naszym otoczeniu (niższe koszty transportu).

Ciekawym rozwiązaniem jest też wybór ogrodzenia łączonego, w którym z kamienia wykonano by jedynie niektóre elementy. Popularnym rozwiązaniem są ogrodzenia, w których słupki wykonujemy z kamienia i montujemy drewniane przęsła. Jest to dużo tańsze rozwiązanie. Jest równie efektowne co mur wykonany w całości z kamienia. Warto pamiętać też o tym, że mur możemy wyłożyć kamieniami jedynie od zewnątrz. Z kolei jego środek możemy np. zalać betonem. Mur będzie nie do odróżnienia od takiego, który w całości został wykonany z kamienia, a znacznie obniży to koszty budowy. W ten sposób przy budowie, zachowując estetykę i klasę, oszczędzamy sporo pieniędzy.

Czy ogrodzenie z kamienia w ogóle pasuje do twojej działki?

Warto zadać sobie to pytanie planując budowę ogrodzenia z kamienia. Mur tego typu jest dość uniwersalnym rozwiązaniem, ale warto pamiętać, że w przypadku małego metrażu działki, zacznie on wyglądać ciężko i zbyt masywnie, przytłaczając przy tym dom znajdujący się na działce. Dobrym rozwiązaniem w takim wypadku byłby klasyczny płot.

Należy zastanowić się też czy kamienny mur pasuje do wystroju domu, który wybudowaliśmy lub planujemy na działce zbudować. To kluczowe kryteria przy podejmowaniu decyzji czy ogrodzenie z kamienia w ogóle warto budować.
Jaki kamień wybrać, jeśli już zdecydujemy się na budowę ogrodzenia z kamienia i dlaczego dobre rozwiązanie to kamień polny?

Dostosowanie słupków z kamienia polnego

Kamień należy dostosować nie tylko do domu, który znajduje się lub będzie się znajdował na działce, ale również do otoczenia. To drugi argument, dla którego warto wybrać materiał znajdujący się naturalnie w naszym regionie. Granit nie będzie wyglądał tak dobrze w innych częściach Polski, jak na rodzimym Śląsku, natomiast piaskowiec może nie sprawdzić się poza Małopolską (swoim regionem występowania).

Słupki z kamienia polnego

Najbardziej uniwersalnym w tej kwestii kamieniem będzie kamień polny. Występuje on przede wszystkim na północy, ale dobrze sprawdzi się przy budowie ogrodzeń w całej Polsce. Jest on niezwykle tanim jak na kamień materiałem. Przede wszystkim doskonale nadaje się na budowę kamiennego ogrodzenia.

Kamień polny sprawdzi się też znakomicie przy budowie elewacji. Może stać się ciekawym wykończeniem budowli wykonanych z innych materiałów. Warto zaznaczyć, że kamień polny pasuje nie tylko do większości krajobrazów, ale będzie również wpasowywał się w klimat większości budynków mieszkalnych znajdujących się w okolicy.

Co, jeśli kamień polny mi nie odpowiada?

Kamień polny na słupki
Źródło: Pixabay.com

Innymi wartymi uwagi materiałami do budowy ogrodzenia z kamienia są bazalt i granit cechujące się wysoką wytrzymałością. Są jednak nieco droższe od kamienia polnego więc budowa ogrodzenia właśnie z tych kamieni jest raczej rozwiązaniem dla bogatszych.

Nie zapominajmy także o piaskowcach i wapieniach, które w porównaniu do innych kamieni są niezwykle łatwe w obróbce. Posiadają jednak jedną znaczącą wadę, która może zniechęcić do wyboru właśnie tych kamieni. Otóż łatwo przyjmują wodę, co przyczynia się do szybszego ulegania erozji. Kamienne ogrodzenie z piaskowca lub wapienia należy odpowiednio zabezpieczyć, np. poprzez zainstalowanie na murze elementów w postaci ceramicznego daszku.

Prawidłowe wykonanie i różnice w układaniu kamieni

Gdy zdecydujemy się już na rodzaj materiału, z którego będziemy budować mur, musimy uwzględnić również to, że sposób układania kamieni i budowania z nich ogrodzenia zależy od rodzaju kamienia. Poszczególne rodzaje kamieni mogą być łupane lub ciosane. Kamień polny występuje w obu tych odmianach.

Co cechuje każdą z nich? Kamień łupany ma dość nieregularny kształt, co tworzy bardziej naturalny wygląd. Takie kamienie układamy warstwowo. Kamienie ciosane są regularne i kształtem przypominają raczej płytki lub cegły. W tym wypadku murujemy klasycznie. Dokładnie tak jak z cegieł, które kamienie ciosane przypominają.

Który rodzaj kamienia najlepiej wybrać?

Ponownie utrzymuje się tu ta sama zasada. Taki, aby pasował do naszej działki, całokształtu otoczenia oraz domu, jaki ma stanąć lub stoi na działce.

Oczywiście należy również pamiętać o tym, że przy budowie jakiegokolwiek muru z kamienia, niezbędne będzie wykonanie solidnego fundamentu. Powinien on sięgać poniżej strefy przemarzania. Głębokość przemarzania gruntu jest to odległość od powierzchni gruntu do poziomu, do którego sięgają ujemne temperatury.