Tulipany to jedne z najczęściej wybieranych roślin. Zarówno na kwiaty cięte na bukiet, jak i do posadzenia w ogrodzie. W sumie nic dziwnego, skoro są takie piękne, a wiele odmian powoduje że można zatonąć w morzu kolorów. Jednak jak każde kwiaty wymagają odpowiedniej pielęgnacji na rabacie.

Jak i kiedy sadzić tulipany? Czy są trudne w uprawie? Jakie odmiany są najpopularniejsze? Na te pytania odpowiedzi można znaleźć poniżej!

Tulipany jako najpiękniejsze kwiaty w ogrodzie

Tulipany to rośliny cebulowe, które naturalnie występują w Europie, Azji i Afryce. Pochodzą z rodziny liliowatych. Mimo że są to kwiaty wieloletnie, to cebule przez nie wytwarzane są jednoroczne. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że w następnym roku posadzone tulipany ponownie zakwitną, ale mniej obficie. Całkiem możliwe, że z czasem w ogóle przestaną kwitnąć.

Choć istnieje wiele odmian tulipanów, to ich budowa jest bardzo podobna. Z reguły na stosunkowo długiej łodydze pojawia się tylko jeden kwiat. Ich kolor może się jednak różnić właśnie ze względu na odmianę. Płatki nie zawsze są jednolite, niekiedy mogą być też różnokolorowe. Rozmiar kwiatu także może się różnić, ale z reguły kielich i korona są dość duże. Odmiana może mieć też wpływ na strukturę płatków (postrzępione, gładkie lub szpiczaste).

W klasyfikacji tulipanów bardzo często stosuje się podział ze względu na okres kwitnienia. Wcześnie, średnio wcześnie i późno. Jednak bez względu na to, wszystkie odmiany kwiatów są chętnie sadzone w ogrodzie. Głównie dlatego, że pięknie się prezentują, a ich kolory naprawdę cieszą oko.

Kolorowe tulipany w ogrodzie
Źródło: Pixabay

Czy tulipany są trudne w uprawie?

Wiele osób zastanawia się, czy uprawa tulipanów w ogrodzie jest skomplikowana. Wbrew pozorom wcale takie nie jest. Zarówno uprawa, jak i sadzenie kwiatów jest stosunkowo proste, ale trzeba pamiętać o kilku różnych aspektach. Przede wszystkim należy pamiętać, że w odróżnieniu od innych kwiatów większość odmian tulipanów sadzi się nie wiosną, a na jesieni.

Trzeba zadbać o odpowiednią temperaturę podłoża. Nie może ona być bowiem niższa niż 16 stopni. Niestety sadzenie podczas przymrozków z dużym prawdopodobieństwem może skutkować tym, że tulipany zwyczajnie nie będą chciały zakwitnąć lub cebulki w ogóle nie przyjmą się w ziemi.

Idealne stanowisko dla tych roślin w ogrodzie to takie, gdzie doskonale docierają promienie słoneczne, a gleba jest wilgotna, żyzna, przepuszczalna i ma obojętny odczyn. Tak naprawdę praktycznie w każdym ogrodzie można znaleźć chociaż kawałek takiej rabaty, gdzie będzie można zasadzić cebulki tulipanów. Przed sadzeniem dobrze jest zasilić glebę nawozem mineralnym wolno działającym. Sam proces sadzenia nie jest skomplikowany. Wystarczy w wybranym miejscu wykopać niewielkie dołki (około 20 cm głębokości) i umieścić w nich cebulki.

Następnie wszystko przysypać ziemią. Jeśli ktoś chce mieć w ogrodzie piękne rabaty tulipanów, to najlepiej prezentują się one w rzędach. W związku z tym warto już podczas sadzenia uwzględnić ten fakt. W takim przypadku należy zachować około 10 cm odstępu. Kiedy wiosną pojawią się pierwsze kwiaty, to efekt będzie niesamowity.

Zresztą wiosna to również czas na pielęgnację tulipanów. Każdego roku należy usuwać przekwitnięte kwiaty, ale bez liści. Gdy wszystkie zeschną, to znak, że konieczne są kolejne prace w ogrodzie. Mianowicie trzeba wykopać cebulki, oczyścić je z resztek ziemi i przesuszyć. Następnie powinno się przenieść cebulki do pomieszczenia, w którym jest sucho, ciemno i przewiewnie.

Tam muszą pozostać do następnego roku, kiedy ponownie będzie można przeprowadzić proces sadzenia. Jeśli cebulki tulipanów nie będą wykopywane co roku, to z każdym kolejnym kwiaty będą coraz słabsze.

Żółte tulipany
Źródło: Pixabay

Jakie są najpopularniejsze odmiany tulipanów?

W sieci można znaleźć wiele list, na których pojawiają się najchętniej wybierane tulipany. Mimo że wszystkie są równie piękne, to są jednak pewne odmiany, które najczęściej znajdują się w ogrodzie. Należą do nich:

  • Reputation. W pewnym sensie klasyczny, ale nie do końca. Kwiat jest czerwony, ale jego płatki mają żółte wykończenie. Osiąga do 0,45 m, kwitnie między kwietniem i majem. Poza tym doskonale sprawdza się na rabaty i do bukietów.
  • Inzel. Jedne z najbardziej charakterystycznych tulipanów, a wszystko za sprawą kwiatów, które są piękne i białe. Płatki tej odmiany są bardzo delikatne i mają żółte wypełnienie. Ze względu na swój kolor są nie tylko mile widziane w ogrodzie, ale też często wybierane do bukietów ślubnych. Zwłaszcza jeśli uroczystość odbywa się wiosną, kiedy rośliny budzą się do życia, a białe kwiaty idealnie kontrastują.
  • Hermitage. To odmiana bardzo podobna do Reputation. W kolorze kwiatów przeważa kolor czerwony, ale na płatkach można też zauważyć ślady żółtego i pomarańczowego koloru. Spokojnie można je sadzić na rabaty, później przeznaczyć na kwiaty cięte do bukietu.
  • Rococo. To odmiana bardzo charakterystyczna. Kwiaty są silnie czerwone, ale płatki mają też domieszkę żółtego i zielonego, co jest dość nietypowym połączniem. Ale dzięki temu tulipany przepięknie wyglądają w bukiecie z czerwonymi różami i innymi delikatnymi roślinami.
  • Sapoporo. To kolejna odmiana tulipanów o białych płatkach. Kielich kwiatu kształtem przypomina lilię i jest równie delikatny. Bardzo ładnie wygląda w połączeniu z czerwonymi odmianami tulipanów lub innych kwiatów.

Jak widać powyżej, tulipany to najchętniej wybierane rośliny do ogrodu. Są łatwe zarówno w uprawie, jak i sadzeniu, ale decyzja o umieszczeniu cebulek w ziemi zazwyczaj zapada przez wgląd na wygląd. Białe, czerwone, czy kolorowe – wszystkie są tak samo przepiękne i dostojne.