W ogrodzie możemy posadzić różne rośliny. W każdym ogrodzie powinny znaleźć się drzewa, kwiaty, pnącza i krzewy. Dzięki tym roślinom nasz ogród będzie atrakcyjny przez cały rok. Warto zadbać o obecność krzewów kwitnących. To wyjątkowa dekoracja ogrodu. Szczególnym zainteresowaniem cieszą się krzewy kwitnące na biało.

Jeśli chcesz, aby Twój ogród zanurzył się w bieli, to koniecznie wybierz krzewy kwitnące na biało. Które krzewy kwitną na biało? Jak o nie zadbać? Gdzie je posadzić? Jak skomponować je z feerią barwnych bylin? 

Krzewy kwitnące na biało wiosną

Wiele jest gatunków i odmian krzewów, kwiatów i bylin, które kwitną. Mogą mieć różne kolory i wielkości. Krzewy z białymi kwiatami są doskonałym uzupełnieniem eleganckich ogrodów. Stanowią też odpowiednie tło dla barwnych bylin. Można nimi uspokoić kompozycję jaskrawych bylin i nadać ogrodowi lekkości.

Krzewy kwitną o różnych porach. Większość z nich kwitnie wiosną. Niektóre kwitną już pod koniec zimy, inne latem i jesienią. Które krzewy kwitną późną zimą i wczesną wiosną?  Zimą kwitnie kalina wonna. Kwitnie w grudniu, styczniu, lutym. Początkowo kalina ma lekko różowe kwiaty. Po rozwinięciu kwiaty są białe. Kalina wonna dorasta do 2 metrów wysokości. Osiąga szerokość około 3 metrów. Jest okazałym krzewem, kwitnącym na biało.

Zimą kwitnie też magnolia gwieździsta. Magnolia kwitnie pod koniec marca. Jej kwiaty są duże, białe i wydzielają piękny zapach. Jej pokrój jest okrągły, regularny. Osiąga wysokość około 3 metrów.

Zimą kwitnie także wawrzynek wilczełyko. Na biało kwitnie tylko jedna z jego odmian. Krzew osiąga wysokość około 1 metra. Kwitnie już w marcu. Jeśli zima jest łagodna, to wawrzynek może kwitnąć nawet w styczniu. Wawrzynek jest rośliną bardzo trującą.

Biała magnolia
Źródło: Pixabay

Które krzewy kwitnące na biało wiosną umieścić w ogrodzie?

Znacznie więcej krzewów kwitnie w kwietniu. Które z nich warto umieścić w ogrodzie? Bardzo atrakcyjne są białe odmiany pigwowca. Pigwowiec okazały Nivalis jest bardzo szeroki i efektowny. Ma białe kwiaty. Kwitnie zanim na gałązkach pojawią się liście. Czasami pigwowiec kwitnie też we wrześniu. Jego zaletą są owoce, które można wykorzystać do robienia dżemów i nalewek.  Krzew ozdobny jest łatwy w pielęgnacji i uprawie. Nie wymaga specjalnej gleby. Najlepiej radzi sobie w słonecznych albo półcienistych miejscach.

Wczesną wiosną kwitną także tawuły. Tawuła to krzew ozdobny, który dobrze znosi miejsca słoneczne, półcieniste i cieniste. Najbardziej lubi miejsca słoneczne. Wtedy kwitnie najobficiej. Radzi sobie na różnych glebach. Może rosnąć na glebach gliniastych i ciężkich. Zniesie także gleby suche i przepuszczalne. Wtedy jednak potrzebuje regularnego podlewania i nawożenia.

Białe kwiaty mają także pierisy. Te krzewy ozdobne są dość okazałe. Niektóre z nich mogą dorastać do wysokości niewielkich drzew. W Polsce jednak najczęściej rosną do 200 centymetrów wysokości. Są to rośliny o liściach w kolorze zimnej zieleni. Wiosną pędy zmieniają kolor na czerwony. Kwitną w kwietniu oraz w maju. Te krzewy ozdobne mają piękne, białe kwiaty. Kwiaty są drobne, dzwonkowate. Kwiaty są zebrane w okazałe kwiatostany. Jest znacznie więcej gatunków krzewów ozdobnych kwitnących na biało.

Krzewy ozdobne i drzewa kwitnące w ogrodzie wiosną

Najwięcej krzewów ozdobnych kwitnie w maju i czerwcu. Wiele gatunków kwitnie obficie, na piękny biały kolor. Są to jaśminowce. Na biało kwitnie wiele z odmian tego gatunku. Snowbelle jest jaśminowcem o pięknym, wyprostowanym pokroju. Jego pędy są łukowato rozpostarte. Dorasta do 1,5 metra wysokości. Osiąga szerokość około 1 metra. Jego liście są ciemnozielone, mają ząbkowany brzeg. Kwiaty są białe, kwitną obficie.

Jaśminowce to krzewy ozdobne o niedużych wymaganiach. Rosną w miejscach wilgotnych, słonecznych, częściowo zacienionych. Ta roślina dobrze znosi cięcia. Można go dowolnie uformować. Ze względu na swój atrakcyjny wygląd pasuje jako tło do bylin. Za jaśminowcem możemy posadzić drzewa. Delikatny cień padający z drzewa nie zrobi mu krzywdy.

Azalie to kolejne rośliny, które mogą kwitnąć na biało. Jakie jeszcze białe krzewy ozdobne możemy posadzić w ogrodzie? Białe kwiaty mogą mieć także  różaneczniki. Osiągają wysokość do 2 metrów. To roślina, która rośnie bardzo szybko. Jej liście mają intensywny, zielony kolor.

Różanecznik wielokwiatowy ma białe kwiaty już w maju. Ma kulisty pokrój. Początkowo kwiaty są różowe, a potem zmieniają kolor na śnieżnobiały. Mogą ponownie kwitnąć jesienią. Białe kwiaty mają delikatne żółte cętki. Lubią spokojne miejsca, osłonięte od wiatru. Dobrze znoszą cień. To jeden z tych gatunków krzewów ozdobnych, który wymaga gleby o kwaśnym odczynie. Różanecznik wielokwiatowy lubi gleby przepuszczalne, żyzne i próchniczne. Jest bardzo mrozoodporny.

Biały jaśmin
Źródło: Pixabay

 Jak skomponować kwitnący ogród?

Wiele jest krzewów ozdobnych, które kwitną na biało wiosną, jesienią, latem. Niektóre z nich kwitną zarówno wiosną, jak i jesienią. Warto je posadzić w widocznych miejscach, za rabatami z bylin. Byliny będą dobrze prezentowały się na białym tle. Za krzewami ozdobnymi, które lubią cień można spokojnie posadzić drzewa.

Najlepiej posadzić drzewa, które mają zielone liście. Białe odmiany będą pięknie wyglądały na tle zielonych drzew. Warto pamiętać o tym, że krzewy muszą rosnąć na odpowiednich glebach. Każdy z nich ma inne wymagania. Z pewnością w ogrodzie znajdziemy miejsca dla każdej odmiany kwitnącej rośliny. Dzięki białym krzewom ogród będzie wyglądał pięknie i świeżo. Szczególnie, jeśli kompozycję uzupełnimy o barwne byliny.