Właściwie urządzone taras jest miejscem o wielu funkcjach. To przestrzeń odpoczynku, relaksu, spotkań z bliskimi. To miejsce, w którym możemy hodować rośliny i kwiaty. To też element dekoracji domu i ogrodu. Jak zaprojektować nowoczesny taras? Jakie meble na taras wybrać? Jak zaaranżować przestrzeń?  

Z czego wykonać nowoczesny taras?

Taras powiększa przestrzeń użytkową domu. Jest przedłużeniem domu. Może być też integralną częścią ogrodu. Taras i balkon to miejsce pomiędzy wnętrzem domu, a ogrodem. Jak zaaranżować taras? Jakie materiały wykorzystać? Nowoczesny taras można wykonać z różnych materiałów. Należy wziąć pod uwagę kilka aspektów. Ważne jest to, jak materiały wyglądają, czy są wytrzymałe, odporne, funkcjonalne.

Często taras, a także balkon wykonuje się z betonu albo drewna.  Na tarasie można też położyć płytki. Ich zaletą jest wytrzymałość, odporność na wilgoć, zmiany temperatury, mrozy. Płytki są też łatwe w czyszczeniu i odporne na zabrudzenia. Płytki mogą mieć różne wzory, kształty, kolory. Dzięki temu z łatwością można je dopasować do każdego stylu.

Nowoczesny taras
Źródło: Pixabay

Taras z drewna i betonu

Czy taras z drewna to dobry pomysł? Dużą zaletą tarasu z drewna jest to, że wygląda on elegancko i szlachetnie. Istotny jest rodzaj drewna. Powinno być nie tylko estetyczne, ale też odporne. Szczególnie, jeśli taras nie jest zadaszony i znajduje się na wolnym powietrzu. Drewno musi być odpowiednio zabezpieczone. Należy je pokryć warstwą lakieru, które zabezpieczy je przed wilgocią, zabrudzeniami, ścieraniem.

Można wybrać inne materiały, które dobrze imitują drewno. Alternatywą dla tarasu z drewna są tarasy betonowe. Beton pasuje do stylu nowoczesnego, minimalistycznego i brutalistycznego. Betonowe płyty są też łatwe w montażu. Beton jest odporny i wytrzymały. Z łatwością można go czyścić, nawet za pomocą mocnej chemii.   

Nowoczesny taras, aranżacje i inspiracje. Taras jako przedłużenie domu i salonu

Bardzo istotne jest miejsce, w którym ulokujesz taras w swoim ogrodzie. Taras może być integralną częścią domu, przydłużeniem salonu albo balkonu. Taras może być częścią domu. Nie jest to jednak jedyne rozwiązanie. Taras umiejscowiony tuż przy domu jest klasycznym rozwiązaniem. Ma ono wiele zalet.

Z tarasu można korzystać zarówno jako z części domu, jak i części ogrodu. Przestrzeń przynależy do dwóch stref. Może ona pełnić funkcje zewnętrznego salonu, balkonu. Taras powinien swobodnie przechodzić w ogród. Można na nim umieścić meble, które swoją stylistyką będą nawiązywały do charakteru wnętrza domu. Pomiędzy domem, a tarasem można umieścić duże przeszklony drzwi i duże okna. Wtedy wnętrze domu i taras będą jedną, integralną całością.

Aranżacje tarasu w ogrodzie. Inspiracje

Taras można też umieścić na skarpie. To rozwiązanie jest zalecane w przypadku działki z trudną do zaaranżowania skarpą. Taras na skarpie powinien być wyposażony w schody. Można na nich umieścić donice z roślinami albo ciekawe oświetlenie. Skarpę można wykorzystać do nasadzenia roślin.

Taras można też umieścić w dowolnym miejscy w ogrodzie. To wydzielona, zaaranżowana część ogrodu. Na ziemi należy zbudować podłogę. Pod nią można umieścić niskie fundamenty. Taras można obudować szklanymi ścianami albo zasłonić markizą, żaglem. Aranżacja tarasu w centrum ogrodu daje wiele możliwości połączenia go z występującą roślinnością.

Ciekawym rozwiązaniem jest aranżacja tarasu na dachu. Taras na dachu to nowoczesny, funkcjonalny balkon o dużej powierzchni. Warto zadbać o zadaszenie tarasu na dachu, aby ochronić się przed słońcem.

Taras nowoczesny, aranżacje oświetlenia

Bardzo ważne na tarasie jest oświetlenie. Oświetlenie nadaje aranżacji ostatecznego charakteru. Na swoim tarasie musisz umieścić lampy, które będą odporne na wilgoć i czynniki zewnętrzne. Oprócz tego warto zadbać o ich wizualność i estetykę. Ekonomicznym rozwiązaniem jest umieszczenie a tarasie lamp solarnych. To rozwiązanie jest szczególnie polecana do tarasów, które nie mają zadaszenia. Na tarasie z zadaszeniem należy umieścić inne lampy. Mogą to być lampion, wiszące lampy albo nowoczesne lampy zewnętrzne.

Oprawa lampy musi pasować do charakteru tarasu. Światło będzie istotne wieczorem. Należy zadbać o odpowiednie rozmieszczenie źródeł światła w odpowiednich miejscach. Ciekawym pomysłem jest umieszczenie na tarasie lampy, która imituje latarnię uliczną.

Do takiej lampy będą pasowały specyficzne meble. Można urządzić taras, który będzie wyglądał jak knajpka umieszczona na ulicy. Meble powinny nawiązywać stylistycznie do wystroju ulic i knajp. Aranżacja tarasu wymaga połączenia ze sobą wszystkich elementów w jedną spójną całość.

Meble na tarasie
Źródło: Pixabay

 Jakie meble umieścić na tarasie? Aranżacja i inspiracje

Bardzo ważne są meble. Ważne jest to, jakie funkcje pełni taras. Jeśli chcemy na tarasie spożywać posiłki, to musimy umieścić na nim stół. Przyda się też miejsce do odpoczynku. To może być ławka, kanapa albo hamak. Meble muszą pasować do charakteru domu i ogrodu.

Powinny być odporne na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych. To może być zarówno drewniana ławka, żeliwna ławka, czy wygodna huśtawka do siedzenia. Na tarasie można też umieścić nowoczesną kanapę wykonaną z tworzywa sztucznego. W zadaszonym tarasie można umieścić dowolne meble.