W każdym ogrodzie powinny się znaleźć krzewy, które kwitną. Krzewy, które zakwitają wiosną są miłym odpoczynkiem po długiej i szarej zimie. Jest wiele gatunków i odmian kwitnących krzewów. Które z nich wybrać do ogrodu? Jak je ze sobą skomponować? Jak zaprojektować ogród z kwitnącymi krzewami?  

Jakie krzewy wybrać do ogrodu? Kwitnące kwiaty w ogrodzie

Wiele osób marzy o barwnym i dobrze zaprojektowanym ogrodzie. Chcemy, aby wiosną nasz ogród wypełnił się kwitnącymi kwiatami. Warto w nim umieścić krzewy, które kwitną. Warto je ze sobą odpowiednio skomponować. Należy wziąć pod uwagę ich wygląd, barwę kwiatów, liści, ich wysokość.

Dostępne są też krzewy, które mają jadalne owoce. Dla ogrodników amatorów polecamy te krzewy, które są łatwe w uprawie i pielęgnacji. Wiosną w ogrodzie kwitnie wiele krzewów i kwiatów. Pora ich kwitnienia jest różna. Warto zaplanować ogród tak, aby w każdym miesiącu kwitła jakaś roślina. Dość późno kwitnącym, ale cieszącym się dużą popularnością krzewem jest magnolia. Niektóre kwiaty magnolii pojawiają się, zanim pojawią się liście.

Magnolia gwieździsta kwitnie w marcu i kwietniu. Jest to krzew o niezbyt dużej wysokości. Dorasta do 3 metrów. Ma regularny pokrój. Duże, skórzaste liście o gładkim brzegu. Jesienią liścia stają się brązowe. Ma piękne i białe kwiaty, które wydzielają przyjemną woń. W drugiej połowie kwietnia w ogrodzie kwitną migdałki trójklapowe. To atrakcyjny krzew, który dorasta do 2 metrów wysokości. Kwiaty kwitną wiosną, nawet przed rozwojem liści. Kwiaty zmieniają swoją barwę. Najpierw są różowe, potem jasnoróżowe. Na samym końcu mogą być białe. Kwitną od marca do maja.

Krzew magnolii
Źródło: Pixabay

 

Krzewy, które kwitną wczesną wiosną. Gatunki, odmiany

Niektóre krzewy mają piękne kwiaty już wczesną wiosną. Zdarzają się takie gatunki, które kwitną nawet w lutym. Porą kwitnienia wielu z nich jest też marzec. Wiosenne kwiaty pojawiają się w lutym u takich gatunków jak oczar i wawrzynek wilczełyko. Wawrzynek ma kwiaty w kolorze różowym. Wiosenne kwiaty pojawiają się nawet w zaśnieżonych ogrodach. Niektóre odmiany mają kwiaty białe. Wawrzynek jest krzewem o niewielkiej wysokości. Jeśli nie zakwitnie w lutym, to jego porą kwitnienia jest marzec.

Wiosenne kwiaty pojawiają się nawet, jeśli nie pojawiły się jeszcze liście. Należy dla niego wybrać miejsce cieniste albo półcieniste. Potrzebuje żyznej gleby, która jest bogata w próchnicę. Należy go regularnie nawozić. Źle radzi sobie z suszą, więc trzeba go regularnie podlewać. Jest bardzo trujący.

Oczary zazwyczaj kwitną na żółto. Niektóre odmiany mają kwiaty w kolorze czerwonym. Zaletą jego wiosennych kwiatów jest to, że wydzielają piękną woń. Wiosenne kwiaty pojawiają się dość wcześnie u dereni jadalnych. Kwitną one na przełomie marca i kwietnia. Kwiaty rośliny są żółte.

Dereń jest niewątpliwie ozdobą w każdym ogrodzie. Najczęściej jednak uprawia się go z powodu jadalnych owoców. Jest też doskonały jako roślina na żywopłot. Sprawdzi się w ogrodzie wiejskim i rustykalnym.

Peris japoński kwitnie wczesną wiosną. Jego kwiaty są białe. Liście rośliny mają ciekawe ubarwienie. Peris nie jest w pełni mrozoodporny. Źle znosi suszę. Wiosenne kwiaty już w lutym pojawiają się u wrzośców. Te rośliny mają różne ubarwienia, dorastają do niewielkich wysokości. Należą do roślin łatwych w uprawie i pielęgnacji. Dobrze znoszą przycinanie.

Kwiaty derenia kwitnące wiosną
Źródło: Pixabay

Krzewy kwitnące wiosną. Uprawa, pielęgnacja

Jeśli szukamy łatwych w uprawie krzewów, to warto wybrać pigwowce. Te piękne krzewy są w pełni mrozoodporne. Dlatego dobrze pasują do polskich ogrodów. Kwiaty pigwowców przypominają swoim wyglądem kwiaty jabłoni. Mają też jadalne owoce. Kwitną wczesną wiosną. Dzięki nim nawet marzec w ogrodzie będzie barwny i pachnący. Ich owoce mają liczne właściwości zdrowotne i szerokie zastosowanie. Można z nich robić dżemy, nalewki, konfitury. Nie mają dużych wymagań. Ich uprawa i pielęgnacja jest łatwa i przyjemna. Potrzebują żyznej gleby, dość wilgotnej.

Najlepiej radzą sobie w słonecznym miejscu. Dobrze znoszą półcień. Dobrze radzą sobie z zanieczyszczeniami. Można je sadzić nawet w miejskich ogrodach, tuż przy ruchliwych ulicach. Nie trzeba ich przycinać. Bardzo łatwe w uprawie są lilaki. To krzewy o dużej wysokości albo niewielkie drzewa. Lilaki są bardzo odporne na mróz. Nie mają dużych wymagań. Dobrze znoszą różne typy podłoża oraz różne stanowiska. Kwiaty kwitnące wiosną mają różne barwy i pachną. W ogrodzie jest przyjemnie i pachnąco. Lilaki dobrze radzą sobie z suszą.

Spotyka się kwiaty w kolorze fioletowym, różowym, purpurowym. Dostępne są też kwiaty w kolorze białym. Jednym z najczęściej sadzonych w ogrodzie krzewów jest forsycja. To bardzo popularna roślina. Forsycja jest mrozoodporna, Wiosenne kwiaty pojawiają się już w marcu. Kwiaty są żółte. Rosną bardzo gęsto. Forsycja jest łatwa w uprawie i pielęgnacji. Toleruje różne gleby i stanowiska. Nie wymaga nawożenia. Jej wiosenne kwiaty ozdobią nie tylko ogród. Dobrze sprawdzają się jako żywopłot.