Pelargonie są jedną z najbardziej pachnących roślin, która jest najpopularniejsza i sprawdzona od lat. Pasują one idealnie zarówno do ogrodu, jak i na balon w doniczkach. W Polsce występuje wiele odmian pelargonii i mogą się one różnić wyglądem, lecz nie tylko. Różne odmiany pelargonii mogą mieć różne wymagania dotyczące uprawy i pielęgnacji. 

Najpiękniejsze odmiany pelargonii

Jednymi z najpiękniejszych odmian tych kwiatów jest pelargonia rabatowa. Od lat cieszy się w Polsce niesłabnącą popularnością. Odmiana ta posiada wzniesiony i krzaczasty pokrój. Jej liście posiadają  okrągławy kształt i są otoczone ciemniejszym pierścieniem.

Pelargonia rabatowa może osiągnąć nawet wysokość 50 centymetrów. Może być ona uprawiana zarówno w donicach idealnych na taras, ale również w ogrodzie. Ważną cechą pelargonii rabatowej jest  jej odporność na deszcz oraz wahania temperatury. Roślina ta tworzy grube, ale dość łamliwe pędy, które są pokryte nerkowatymi liśćmi. Rosną dobrze w miejscach nasłonecznionych i lekko zacienionych. Pelargonie rabatowe kwitną długo, ponieważ od maja do października. Kolory, w których są najczęściej spotykane to czerwone i białe. Ostatnio na polskim rynku pojawiły się także pelargonie rabatowe w kolorze łososiowym.

Pelargonia bluszczolistna jest kolejną cieszącą się popularnością odmianą pelargonii. To co odróżnia tą odmianę to zwisający przekrój. Jej pędy mogą dorastać do 1,5 metra długości. Posiadają cienką łodygę, która dość łatwo się łamie. Nazwa pelargonii bluszczolistnej jest od jej liści, które przypominają liście bluszczu. Liście charakteryzują się pofałdowaniem po całej ich długości. Ta odmiana pelargonii, podobnie jak rabatowa kwitnie bardzo długo- od maja do września.

Te pelargonie są odporne na zmieniające się warunki pogodowe, a szczególnie na suszę. Nie powinna stać w miejscu bardzo nasłonecznionym, ponieważ bezpośrednie promienie słonecznie nie są dla niej odpowiednie. Pomimo tego, pelargonie bluszczolistne wymagają dużej ilości światła. Jest to roślina termoindukcyjna, czyli aby obficie kwitła potrzebuje okresu niskiej temperatury. To oznacza, że podczas zimowania powinna znaleźć się w chłodnym pomieszczeniu zabezpieczonym przed mrozem.

Pelargonia pachnąca pochodzi z południowo-wschodniej części Afryki, gdzie rośnie w gruncie. W naszym polskim klimacie jest znana jako roślina sadzona w doniczki. Pelargonia pachnąca dorasta do około 1 metra wysokości. Ma lekko wzniesiony przekrój. Jej liście są głęboko powcinane, jasnozielone oraz owłosione. Podobnie jak inne odmiany pelargonii kwitnie bardzo długo – od czerwca do września.

Odmiana ta ma dużo mniej ozdobne kwiaty w porównaniu do innych gatunków pelargonii. Zarówno jej kwiaty, jak i liście charakteryzują się silnym, różanym zapachem. Zapach ten odstrasza różne owady oraz komary, więc idealnie sprawdzi się jako ozdoba ogrodu. Aby pelargonia pachnąca kwitła obficie musi przebywać przed długo czas w pomieszczeniu o niskiej temperaturze.

Pelargonia wielokwiatowa również zasługuje na szczególną uwagę. Odmiana wyróżnia się bardzo dużymi kwiatostanami. Dodatkowo, ma grube i  wzniesione, wyprostowane pędy, które sprawiają, że roślina nie wygląda delikatnie, a bardziej odważnie. Jeżeli zależy ci na mocno ukwieconym balkonie lub tarasie, jest pelargonia wielkokwiatowa jest najlepszą opcją. Liście są szorstkie w dotyku i lekko owłosione.

Charakteryzują się również lekkim, delikatnym zapachem. Jej kwiaty są zazwyczaj koloru różowego z charakterystycznymi bordowymi przebawieniami. Odmiana ta dorasta do około 60-70 centymetrów wysokości. Odmiana ta lepiej znosi suszę i długo kwitnie w porównaniu do innych odmian.

Różowe pelargonie w doniczce na oknie
Źródło: Pixabay

Pelargonie – uprawa

Pelargonie zawsze podlewamy obficie, tak aby woda wylała się przez doniczkę. W okresie lata, podczas gdy dominują upały, rośliny wymagają zazwyczaj dwukrotnego podlania w ciągu dnia. W pozostałych miesiącach lejemy wodę wtedy gdy wierzchnia warstwa podłoża lekko przeschnie.

Najważniejsze, aby podlewać pelargonie regularnie, ponieważ bardzo źle znoszą suche podłoże. Dodatkowo, jeżeli znajdują się w nasłonecznionym miejscu, tym częściej powinny być podlewane. Nie można jednak lać wody na liście, ponieważ może to doprowadzić do rozwoju chorób grzybicznych.

Ze względu na długie oraz obfite kwitnienie, wymagają odpowiedniego nawożenia. Nawożenie powinno być wykonywanie regularnie i najlepiej podczas podlewania. Aby kwiaty były zdrowe i silne warto kupić specjalny nawóz do pelargonii lub do roślin kwitnących. Nawozimy po dwóch lub trzech tygodniach od posadzenia, co około 7-10 dni.

Warto dodać do podłoża granulowane nawozy o długim działaniu.  Kupując nawóz do pelargonii warto zwrócić uwagę na to, ile azotu znajduje się w jego składzie. Nadmiar azotu może spowodować, że pobudzone do wzrostu zostaną części zielone rośliny. Poprzez co, kwitnienie pelargonii stanie się słabsze. Kwiaty staną się słabe i niewielkie. Z kolei na prawidłowy rozwój systemu korzeniowego pelargonii wpływa fosfor. Dlatego  kupując nawóz, trzeba zauważyć w jakiej ilości znajduje się ten składnik.

Warto, aby fosfor znajdował się w dużym stężeniu, co pozwoli na piękny wygląd skrzynek z pelargoniami. W przypadku pelargonii warto zaopatrzyć się w kilka nawozów. Wiosną sprawdzi się preparat, który będzie zawierał azot. Sprawi to, że nasza roślina będzie szybko się rozrastała.

Następnie, aby wspomóc kwitnienie przyda się nawóz, który zawiera potas i fosfor. Wspomoże to kwitnienie. Warto wspomnieć, że jeżeli średnia temperatura jest nieco wyższa, co ma często miejsce w okresie lata, nawóz skończy się szybciej.  Szczególnie dotyczy to kwiatów posadzonych w doniczki lub skrzynki rosnących na balkonach. Czas uwalniania nawozu wynosi zazwyczaj od 5 do 6 miesięcy. Przy takich temperaturach istnieje możliwość, że składników odżywczych zabranie już przed końcem sezonu.

Pelargonie można rozmnażać generatywnie i wegetatywnie. Sadzonki odcinamy w sierpniu lub wrześniu. Dzięki temu kwiaty wytworzą kolejne korzenie do zimy, lecz można to zrobić także wiosną. Sadzonki najlepiej pobierać z wierzchołków pędów. Odcinamy nożem około 10 centymetrów, tuż przed nasadą ostatniego liścia.

Do sadzenia najlepszy będzie torf, piasek lub gotowa mieszkanka. Gdy sadzonki dobrze się ukorzenią możemy je przesadzać do skrzynek lub doniczek. Dodatkowo, pelargonie powinno się sadzić we wstępnie nawiezionym podłożu, aby od samego początku zapewnić jej wszelkie niezbędnie składniki odżywcze.

Kwiat pelargonii
Źródło: Pixabay

Wymagania najpopularniejszych kwiatów – pelargonii

Aby nasz roślina posiadała piękne kwiaty musimy zapewnić jej odpowiednie stanowisko. Ważne, aby miejsce, w którym będą zdobić było jasne i słoneczne. Lecz warto mieć na uwadze, to aby promienie słoneczne nie padały bezpośrednio na nasze kwiaty. Warto wspomnieć, że pelargonie bluszczolistne posiadają kruche pędy.

Z tego względu nie powinny być sadzone na dużych wysokościach, gdzie wieje silny wiatr. Pelargonie sadzone do skrzynek lub donic powinny mieć odpowiednio dużo miejsca. Odległość między roślinami powinna być nie mniejsza niż 20 centymetrów, aby mogły się swobodnie rozrastać.

Rośliny nie mają szczególnych wymagać co do gleby. Najlepiej rosną w podłoży o pH= 6,2-7,2. Jeżeli chcemy, aby pelargonie zdobiły nasz balon w donicach, najlepiej kupić gotowe podłoże do roślin balkonowych kwitnących.

Jak przechowywać pelargonię?

Nie każda roślina nadaje się do zimowania. Zanim przeniesiemy nasze pelargonie w odpowiednie miejsce musimy dokonać selekcji. Selekcja polega na wybraniu wyłącznie tych roślin, które są zdrowe i silne. Robi się to po to, aby rośliny miały jak największą szansę zakwitnąć w kolejnym sezonie. Warto zwrócić uwagę również na pelargonie, które zostały dotknięte szkodnikami lub chorobą.

Pędy pelargonii powinny zostać przycięte do około 15- 20 centymetrów. Warto usunąć również wszystkie zaschnięte liście oraz przekwitłe kwiaty. Ziemia w donicach powinna być delikatnie wilgotna, lecz nie podlewamy obficie. Może to doprowadzić do gnicia i obumierania roślin. Pelargonie najlepiej przenieść w chłodne, jasne pomieszczenie, w którym temperatura będzie wynosić około 5-10 stopni.

Ważne jest, aby temperatura nie przekraczała 10 stopni, ponieważ może to spowodować wznowienie wegetacji pelargonii. Temperatura nie może również być mniejsza od 0, ponieważ pelargonie będą narażone na przemarznięcie.  W pomieszczeniu, w którym przechowujemy pelargonie powinny znajdować się okna.

Zapewni to im dostęp do naturalnego światła. Zimowanie pelargonii w pomieszczeniu w którym nie znajdują się okna, nie jest dobrym pomysłem. Nasze rośliny mogą stać się słabe i zacząć chorować.

W jaki sposób pielęgnować te rośliny?

Jedną z najważniejszych czynności jest regularne usuwanie zwiędniętych kwiatów i liści. Zapewni nam to lepszy i zdrowszy wygląd naszej rośliny. Dodatkowo stymuluje to naszą roślinę do tworzenia nowych kwiatów. Warto wiedzieć, że istnieją odmiany pelargonii, które mają zdolność do samooczyszczania się.

Proces polega na samoczynnym odpadaniu zwiędniętych kwiatów od łodyg. W ich miejsce wyrastają nowe kwiaty i to w dość krótkim czasie. Samoczyszczące się pelargonie, występują głownie wśród odmian zwisających.  Obrywanie jest szczególnie ważne w przypadku odmian półpełnych i podwójnych. Należy chwycić pęd kwiatu nad węzłem i energicznie go oderwać.

Pelargonie mają duże zapotrzebowanie na składniki odżywce, zwłaszcza na potas i azot. Warto zwrócić uwagę, czy nasza odżywka do kwiatów zawiera ich odpowiednie ilości.

Kosz z kolorowymi pelargoniami
Źródło: Pixabay

Gdzie najlepiej sadzić pelargonie? Balkon czy ogród?

Pelargonie w ogrodzie poradzą sobie równie dobrze w skrzynkach i doniczkach. Jeżeli chodzi o dobór ziemi i stanowiska, to wskazania są takie samo w przypadku kwiatów zdobiących ogród i balkon. Pomimo wszystko, jednak pelargonie w ogrodzie mają większą szansę, aby paść ofiarami szkodników.

Dlatego warto obserwować regularnie stan zdrowia kwiatów i niepożądanych efektów na liściach. Jeżeli zauważymy, że coś się dzieje z naszymi roślinami należy sięgnąć po naturalne środki odstraszające szkodniki. Pelargonie można posadzić na balkonie bądź tarasie gdy tylko znikną przymrozki. Pelargonie na balkonie gwarantują ładny widok z okna przez wiele miesięcy i  widok na nasze okno. Nie tylko kwiaty zdobią, lecz także urok można znaleźć w liściach.

Szczególnie efektowne są u odmian rabatowych. To te odmiany są najczęściej sadzone jako kwiaty zdobiące balon. Problemem uprawy pelargonii na balonie może być słabe dostosowanie światła. Jednak są one dobrym pomysłem, dla osób, które posiadają kota. Rośliny te są trujące dla tych zwierząt. Jeżeli nie chcesz, aby kot się zatruł, pamiętaj aby znaleźć miejsce dla rośliny poza jego zasięgiem. Warto zauważyć, że pelargonia pachnąca jest dobrym pomysłem na odstraszenie komarów z balonu lub tarasu. Liście pelargonii pachnącej wydzielają intensywny słodko – cytrynowy, przyjemny dla ludzi zapach, lecz nieprzyjemny dla komarów.

Wystarczy lekko dotknąć roślinę, aby rozniósł się intensywny aromat. Posiadanie takich kwiatów jest naturalnym środkiem odstraszającym uporczywe owady. Dzięki temu, nie musimy korzystać z różnych chemicznych środków stosowanych bezpośrednio na ubrania lub ciało.